I Komunia Święta

Najświętsza Eucharystia dopełnia wtajemniczenie chrześcijańskie. Jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego.
Dokumenty potrzebne do udzielenia sakramentu I Komunii świętej:
• metryka chrztu dziecka
• zgoda proboszcza miejsca zamieszkania dziecka, jeśli do pierwszej Komunii św. ma przystąpić poza własną parafią.

W dniu 1 września 2012 roku w Diecezji Kaliskiej, podobnie jak w większości Diecezji Polskich (w Archidiecezji Poznańskiej nastąpiło to 1 września 2011 r.) weszła w życie nowa Podstawa Programowa Katechezy Kościoła Katolickiego w Polsce, która przewiduje przygotowanie dzieci, w szkole i w parafii, do Sakramentu Pojednania i I Komunii Św. w ciągu trzech lat. Dlatego dzieci rozpoczynające naukę w szkole w 2012 r., niezależnie od wieku, przystąpią do I Komunii Św. w roku 2015 - wiosną (trzecia klasa).
Dyrektor Wydziału Katechetycznego Ks. Jerzy Adamczak

Dzieci klas III przygotowują się w ciągu całego roku w ramach katechezy do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej; uczestniczą w niedzielnej Mszy Świętej z udziałem dzieci o godzinie 11.30.
W naszej parafii I Komunia Święta udzielana jest w ostatnią niedzielę maja.

Obowiązek przyjmowania Komunii św.
Kto przystąpił do Pierwszej Komunii św. ma obowiązek przyjmować ten sakrament przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym.

Post eucharystyczny
Przed przyjęciem Komunii św. należy zachować jednogodzinny post. Postu nie łamie spożywanie wody oraz przyjmowanie lekarstw. Chorzy i osoby w podeszłym wieku mogą przyjmować Komunię św. bez zachowania wymaganego postu.

Więcej informacji o sakramencie eucharystii można uzyskać czytając:

Instrukcję Episkopatu Polski

Kodeks Prawa Kanonicznego