Historia parafii

 

 

PONAD 100-LETNIA TRADYCJA KOŒCIOŁA W KRASZEWICACH

Parafialny kościół w Kraszewicach p.w.św.Ap. Piotra i Pawła został wybudowany w latach 1882-1905 na miejscu starego drewnianego.

Budowę rozpoczął ówczesny proboszcz Kobyliński, a następnie prowadził ją ks. Piotr Gutman. Budowę świątyni ukończył ks. Gumiński. Nowy kościół został konsekrowany 10 maja 1906r.

Kościół jest murowany z cegły, dach pokryty blachą cynkową. W budowie zastosowano styl neogotycki. Jest jedna wieża nad głównym wejściem oraz sygnaturka. Długość wnętrza świątyni wynosi 45m, a szerokość 19,5m.

Kościół jest trójnawowy. W prezbiterium znajduje się ołtarz stały z marmuru araukaryjskiego. Nad tabernakulum obraz Serca Jezusowego, a po bokach umieszczone są dwie kamienne figury św. Ap. Piotra i Pawła. W nawie bocznej znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. Tam znajdują się dwa obrazy wykonane z terakoty : Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Antoniego. Po bokach obrazów widnieją dwie kamienne figury: św. Stanisława Kostki i św. Kazimierza. Trzeci ołtarz św. Aniołów jest zbudowany z drewna, posiada dwa obrazy: św. Aniołów Stróżów zasunięty obrazem przedstawiającym św. Michała.

Do dnia dzisiejszego zachowały się dwa neogotyckie konfesjonały oraz ambona z r.1886.
Z tego samego roku pochodzi również marmurowa chrzcielnica, na której widnieje napis: Staraniem Księdza Kobylińskiego. Ofiara Matek parafii Kraszewice 1886 r. W latach 1905-1906 wnętrze kościoła odmalowano polichromią.

Po wybuchu wojny w 1939 r. i aresztowaniu kapłanów w powiecie wieluńskim, również i proboszcz Kraszewic Franciszek Strugała został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Z chwilą aresztowania proboszcza kościół został zamknięty i zapieczętowany. W międzyczasie został ogołocony prawie doszczętnie. Wywieziono również dzwony. Pod koniec wojny świątynia została zamieniona na obóz dla Żydów, którzy przebywali tam ponad dwa miesiące, całkowicie odizolowani od społeczeństwa. Po ich wywiezieniu kościół ponownie zamknięto.

Po ukończeniu działań wojennych proboszczem parafii Kraszewice zostaje Stanisław Sapota. Dzięki ofiarności parafian zakupiono najważniejsze sprzęty: szaty, naczynia liturgiczne i ławki. W 1946 r. zakupiono i zamontowano cztery nowe dzwony. Dwa z nich pochodzą z odlewni we Wrocławiu. Największy ma średnicę podstawy 86 cm., a wysokość 86 cm. Na dzwonach umieszczone są napisy: św. Józef, św. Piotr i św. Paweł.

W ostatnich latach dzięki staraniom księży i dużemu zaangażowaniu społeczeństwa poczyniono wiele prac remontowych. Między innymi odnowiono freski i malowidła w całym kościele ( za wyjątkiem prezbiterium ), wyremontowano zabytkowe organy, zakupiono nowe ławki i konfesjonały, zmieniono pokrycie wieży na miedziane.
Kilka lat temu zainstalowano oświetlenie iluminacyjne wokół kościoła oraz wymieniono stare płyty betonowe na starobruk.

Opracowała Anna Wróbel

 

 


   

 

POMÓŻ ODNOWIĆ KOŚCIÓŁ

WESPRZYJ REMONT NASZEJ ŚWIĄTYNI

Szczegóły w zakładce: Dane parafii

MSZE ŚWIĘTE

Niedziela: 
9.00, 10.15 - Głuszyna
11.30, 17.00
Dni powszednie: 7.00, 18.00 (po zmianie czasu o g. 17.00)

I KOMUNIA ŚWIĘTA 2019 

Uroczystość I Komunii Świętej w naszej parafii przypada zawsze w ostatnią niedzielę maja. Dlatego w roku 2019 będziemy przeżywać tę uroczystość 26 maja o godz. 10.00.

Spowiedź święta

Pół gdziny przed każdą
Eucharystią

W pierwszy piątek miesiąca pół godz. przed każdą Mszą świętą
 

Kancelaria parafialna

Godziny otwarcia: 
Czynne w poniedziałek - środę - piątek
pół godziny po wieczornej Mszy św., w sobotę od 9.00-10.00 (o zmianach czytaj w ogłoszeniach)

 

Komentarz do Ewangelii

 

stat4u