PONAD 100-LETNIA TRADYCJA KOŒCIOŁA W KRASZEWICACH

Parafialny kościół w Kraszewicach p.w.św.Ap. Piotra i Pawła został wybudowany w latach 1882-1905 na miejscu starego drewnianego.

Budowę rozpoczął ówczesny proboszcz Kobyliński, a następnie prowadził ją ks. Piotr Gutman. Budowę świątyni ukończył ks. Gumiński. Nowy kościół został konsekrowany 10 maja 1906r.

Kościół jest murowany z cegły, dach pokryty blachą cynkową. W budowie zastosowano styl neogotycki. Jest jedna wieża nad głównym wejściem oraz sygnaturka. Długość wnętrza świątyni wynosi 45m, a szerokość 19,5m.

Kościół jest trójnawowy. W prezbiterium znajduje się ołtarz stały z marmuru araukaryjskiego. Nad tabernakulum obraz Serca Jezusowego, a po bokach umieszczone są dwie kamienne figury św. Ap. Piotra i Pawła. W nawie bocznej znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. Tam znajdują się dwa obrazy wykonane z terakoty : Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Antoniego. Po bokach obrazów widnieją dwie kamienne figury: św. Stanisława Kostki i św. Kazimierza. Trzeci ołtarz św. Aniołów jest zbudowany z drewna, posiada dwa obrazy: św. Aniołów Stróżów zasunięty obrazem przedstawiającym św. Michała.

Do dnia dzisiejszego zachowały się dwa neogotyckie konfesjonały oraz ambona z r.1886.
Z tego samego roku pochodzi również marmurowa chrzcielnica, na której widnieje napis: Staraniem Księdza Kobylińskiego. Ofiara Matek parafii Kraszewice 1886 r. W latach 1905-1906 wnętrze kościoła odmalowano polichromią.

Po wybuchu wojny w 1939 r. i aresztowaniu kapłanów w powiecie wieluńskim, również i proboszcz Kraszewic Franciszek Strugała został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Z chwilą aresztowania proboszcza kościół został zamknięty i zapieczętowany. W międzyczasie został ogołocony prawie doszczętnie. Wywieziono również dzwony. Pod koniec wojny świątynia została zamieniona na obóz dla Żydów, którzy przebywali tam ponad dwa miesiące, całkowicie odizolowani od społeczeństwa. Po ich wywiezieniu kościół ponownie zamknięto.

Po ukończeniu działań wojennych proboszczem parafii Kraszewice zostaje Stanisław Sapota. Dzięki ofiarności parafian zakupiono najważniejsze sprzęty: szaty, naczynia liturgiczne i ławki. W 1946 r. zakupiono i zamontowano cztery nowe dzwony. Dwa z nich pochodzą z odlewni we Wrocławiu. Największy ma średnicę podstawy 86 cm., a wysokość 86 cm. Na dzwonach umieszczone są napisy: św. Józef, św. Piotr i św. Paweł.

W ostatnich latach dzięki staraniom księży i dużemu zaangażowaniu społeczeństwa poczyniono wiele prac remontowych. Między innymi odnowiono freski i malowidła w całym kościele ( za wyjątkiem prezbiterium ), wyremontowano zabytkowe organy, zakupiono nowe ławki i konfesjonały, zmieniono pokrycie wieży na miedziane.
Kilka lat temu zainstalowano oświetlenie iluminacyjne wokół kościoła oraz wymieniono stare płyty betonowe na starobruk.

Opracowała Anna Wróbel